Jedna z klubowiczek Klubu książki napisała:
“Uwielbiam słuchać Twoich podcastowych rozmów i uśmiechać się, gdy słyszę Twoje żarty i dygresje w nich. 🙂 Tak to jest z tymi podcastami, jest taka magia, że wydaje się, że gada do Ciebie ktoś kogo dobrze znasz. Bardzo bardzo miłe złudzenie. 🙂 Może kiedyś podzielisz się tym jakich Ty słuchasz podcastów?”
Uświadomiłam sobie, że miałam już dawno napisać o podkastach, których słucham.
Nadrabiam!
Lista moich ulubionych podkastów nie jest długa, ale każdy z nich uważam za top w swojej kategorii.
Niestety mam bardzo ograniczony czas na słuchanie podkastów ze względu na pracę, w której głównie tworzę, rozmawiam, piszę.
Dlatego wybieram tylko to, co mnie naprawdę inspiruje i czemu mogę zaufać. Zero kompromisów.
I takie podkasty chcę Wam dziś polecić, w podziale na kategorie.
Moje ulubione podkasty dzielę na dwie kategorie.
-
-
Podkasty, których słucham w samotności (o książkach, psychologii, jodze i zdrowym życiu, sztuce, robieniu na drutach oraz podkastowe rozmowy).
-
Podkasty, których słucham z moim mężem (o sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, historii i biznesie).
-
Dzielę się z Wami moją subiektywną listą podkastów, których naprawdę słucham. Każdy z nich polecam z ręką na sercu (choć może lepiej byłoby położyć ją na przycisku play albo słuchawce).
Podkasty o książkach, psychologii, jodze i zdrowym życiu, sztuce, robieniu na drutach, i podkastowe rozmowy.
👉 Znajdziesz na mojej liście także kanały na youTube, ale prawie wszystkie są dostępne także w formie podkastów.
👉 Osobiście słucham podkastów w aplikacji na iPhone (nie jest ona super intuicyjna i nie polecam szczególnie, ale jest to dla mnie najszybsze rozwiązanie), albo na aplikacji youTube music.
👉 Jeśli chcesz znaleźć, któryś z podanych przeze mnie tytułów, wpisz go w swojej ulubionej aplikacji - powinien tam być.
👉 Podkastów słucham głównie w drodze (choć tego po drodze nie mam aż tak wiele, bo pracuję z domu, ale zawsze w dłuższej trasie staram się mieć ze sobą ściągnięte odcinki i nadrabiam), sprzątając lub kiedy jestem sama i chcę odpocząć i nie robić nic.
👉 Mam też dwa ulubione vlogi, który zawsze podnoszą mnie na duchu, poprawiają humor i sprawiają, że znowu chce mi się tworzyć. To moje osobiste źródełka podładowania i inspiracji. Jeszcze nigdy mnie nie zawiodły!
👉 Reszta podkastów z mojej listy to mieszanka świetnie opakowanej wiedzy wokół moich osobistych i zawodowych zainteresowań oraz rozmów z ciekawymi osobami (pisarze ostatnio wygrywają).
PODKASTY O KSIĄŻKACH
Napisałam o nich w jednym z newsletterów klubu książkowego (jeśli go czytałaś, to będzie mała powtórka).
Raport o książkach
To “siostrzana noga” Raportu o stanie świata (o którym jeszcze w tym artykule wspomnę). Cenię ten podkast za ciekawe rozmowy z pisarkami i pisarzami z różnych stron świata. Wydaje mi się, że kluczem doboru są przede wszystkim nagrody (często pojawiają się zdobywcy Booker).
- Same rozmowy są super ciekawe i dają do myślenia. Ogólnie uważam, że dobrzy pisarze mają dużo do powiedzenia.
- Niejeden odcinek zainspirował mnie do sięgnięcia po książkę. W naszym Klubie książki była nawet jedna Raportowa inspiracja (”Zaufanie” H. Diaza).
- Ale nauczyłam się, że muszę uważać z tymi inspiracjami! Wiem, że zawsze trafię tam na literaturę z górnej półki, która daje dużą satysfakcję intelektualną. Ale niektóre książki są dla mnie w danym momencie emocjonalnie niestrawne.
Literatura przepiękna
Podkast odmienny, bo prowadzony solo przez literaturoznawczynię dr Katarzynę Witkiewicz. Bardzo go lubię przede wszystkim za opowieści o książkach od bardziej "fachowej strony". Coraz częściej zadaję sobie pytanie: dlaczego czytam? Ten podkast pomaga mi wejść na poziom szukania własnych odpowiedzi. Piszę książkę i aktualnie robię parę pisarskich kursów. Ten podkast jest świetnym mostem między wiedzą pisarską i czytelniczą.
- Ale nie martw się, to nie jest podkast dla pisarzy, tylko dla osób, które chcą czytać bardziej świadomie.
- Odcinki są relatywnie krótkie, co jest wielkim plusem, bo słucham zazwyczaj w drodze i 25 minut jest dla mnie optymalne w drodze do szkoły po córkę.
- Osobiście wiem, że mamy z prowadzącą trochę odmienne gusta literackie, ale udało jej się namówić mnie np. na sięgnięcie po “Czarodziejską górę”. Myślę, że bez tego podkastu nie dotrwałabym do końca książki, za którą przyznaję sobie “mojego osobistego czytelniczego Nobla 2024”. Ale o tym napiszę więcej w jednym z kolejnych artykułów!
PODKASTY O PSYCHOLOGII, JODZE I ZDROWYM ŻYCIU
This Jungian Life
Podkast, którego słucham wybiórczo, choć gdybym miała więcej czasu słuchałabym regularnie. Poleciła mi go moja twórcza przyjaciółka, za co jestem jej bardzo wdzięczna. W tym podkaście 3 jungowskich psychoterapeutów ze Stanów omawia różne tematy z perspektywy jungowskiej psychologii.
- Bardzo lubię ten podkast za spokój, głębsze i szersze spojrzenie na różne tematy oraz podejście jungowskie, które operuje na szukaniu w podświadomości, snach, interpretacjach.
- Dla mnie to inspirujący podkast wypełniony treścią, a nie fajerwerkami.
- Zdecydowanie dla osób, które lubią psychologię opartą na podświadomości i archetypach.
Ciałoporozumienie. Podcast Caroliny Const
Carolinę znam i cenię od kilku lat. Pierwszy raz spotkałyśmy się przy nagraniu wspólnego odcinka do podkastu W związku z życiem o Jodze Świadomej Traumy. Kiedy dowiedziałam się, że tworzy własny podkast wiedziałam, że chętnie posłucham!
- Podkast Ciałoporozumienie dopiero się rozpędza, ale wiem, że jak tylko Caro znajdzie czas i przestrzeń na regularne nagrania, ten podkast będzie ważnym i ciekawym głosem w obszarze terapii ciała.
- Carolina ma bardzo rzetelne podejście, tropi i rozbija w pył psychoterapeutyczne ściemy, a do tego ma piękny głos i bardzo empatyczne podejście.
Age less Live more by Lucas Rockwood
Znów po angielsku, znów z amerykańskiej perspektywy, ale bardzo lubię prowadzącego, ponieważ ćwiczę z nim regularnie jogę (online). Bardzo podoba mi się podejście do tematu dbania o zdrowie w “drugiej połowie życia”. Może to dziwnie brzmi, ale ma ogromny sens. Prowadzący skupia się na szukaniu wiedzy i ćwiczeń, które mają pomóc żyć bez bólu i w miarę dobrym stanie w “drugiej połowie życia”. Dla mnie to bardzo ożywcza perspektywa, ponieważ nie mam ambicji zostać atletką.
- Szukam rozwiązań optymalnych i skutecznych, a żeby coś wypróbować naprawdę muszę mieć “niski próg wejścia”, bo często się zniechęcam. W tym podkaście już nieraz usłyszałam coś, co udało mi się wprowadzić w życie.
- Nie słucham tego podkastu regularnie, ale od czasu do czasu przeglądam odcinki i wybieram tematy, które mnie w danym momencie interesują.
PODKAST O SZTUCE I TWÓRCZYM ŻYCIU
Podcast bez cięć. Agata Rek
Agata Rek to kobieta niezwykła. Tworzy kolaże (jej prace zamawiają topowe matki tj. jak Vogue czy Erdem), mieszka w Stanach, jest z pochodzenia Polką. Kobieta twórcza, wrażliwa, ze wspaniałym wyczuciem stylu i do tego cudownym poczuciem humoru. Jej podkast bez cięć to jedna z tych audycji, którą włączam kiedy życie zaczyna się wyszarzać, a ja potrzebuję twórczej inspiracji.
- Najbardziej lubię słuchać i oglądać podkast Agaty Rek w samolocie, kiedy jestem w drodze. Idealny przepis na relaks i ogrom inspiracji.
- To dzięki Agacie i jej podkaście dowiedziałam się np. o Muzeum Śląskim w Katowicach. Co za odkrycie! Polecam ten odcinek (i muzeum) bardzo.
- Z Agatą miałam przyjemność rozmawiać w jednym z odcinków mojego podkastu W związku z życiem. Bardzo polecam Wam także ten odcinek Droga Artystki, w którym opowiada o swojej twórczej historii.
VLOG O ROBIENIU NA DRUTACH
KutovaKika
Kutowa Kika prowadzi kanał na YouTube, a nie podkast, ale postanowiłam potraktować kategorię podkastów szerzej. Bo jest to drugi vlog, który przywraca mnie do równowagi twórczej i inspiruje. Kocham!
- Kika mieszka pod Helsinkami i prowadzi popularny vlog o robieniu na drutach, na którym nie tylko pokazuje tutoriale, ale także swoje życie, które jest miękkie, kolorowe i pełne uśmiechu.
- To taki vlog, który zawsze poprawia mi humor ze względu na atmosferę, kolory, wnętrza, wełnę, projekty i niepowtarzalny urok Kiki. Myślę, że dużo dodają też jej umiejętności kręcenia vlogów. Te filmy naprawdę super się ogląda.
- NIe mam pewności, czy jest to polecenie dla kogoś, kto nie robi na drutach, ale warto spróbować! Te vlogi to takie trochę bajki, ale absolutnie nie infantylne. Jest w nich sporo twórczej inspiracji (i puchate koty!).
PODKASTOWE ROZMOWY
Moja ulubiona kategoria podkastów. To właśnie od rozmów wszystko się zaczęło 8 lat temu, kiedy jeszcze mało kto wiedział - czym jest podkast. Najpierw było słuchanie podkastów, a potem start mojego podkastu W związku z życiem, który był jednym z pierwszych tego typu podkastów na polskim rynku. Do dziś istnieje i rośnie, bo naprawdę kocham rozmawiać, a także słuchać rozmów z ciekawymi, inteligentnymi osobami, które mają poczucie humoru. I takich odcinków zawsze wyszukuję w innych podkastach.
Żurnalista
Chyba nie muszę za wiele o nim pisać, bo to jeden z najpopularniejszych podkastów w Polsce. Muszę przyznać, że prowadzącego toleruję, ale czasem mnie irytuje, choć szanuję za to, że potrafi prowadzić rozmowy długie i zapraszać ciekawych gości. Najbardziej lubię rozmowy z pisarzami, ale czasem robię wyjątki. O moich ulubionych odcinkach pisałam w miękkim lądowaniu z kwietnia'24 i maj/czerwiec'24
Imponderabilia
Podobnie jak Żurnalista, Karol Paciorek nie należy do moich ulubionych prowadzących, ale zaglądam do niego od czasu do czasu, czy nie ma rozmowy z kimś ciekawym (Jakubem Małeckim albo Kasią Bondą).
On Purpose by Jay Shetty
Podkast bardzo Amerykański, ale od czasu do czasu zdarzają się bardzo ciekawe rozmowy (polecam te z Gaborem Mate czy Michelle Obamą).
The Marie Forleo Podcast
Od Marie Forleo lata temu zaczęła się moja internetowa przygoda i choć dziś jej podkast nie jest już tak regularny i odkrywczy, jakim był dla mnie kiedyś, to i tak czasem do niego wracam. Zwłaszcza jeśli rozmawia z Brene Brown.
Wiser than me
Podkast, który świetnie się zaczął, ale szybko skończył. Koncepcja jest prosta - znana Amerykańska aktorka rozmawia z kobietami “mądrzejszymi” i starszymi od niej. W 1szym sezonie jest kilka świetnych rozmów, np. ta z Izabelle Allende czy Jane Fondą.
Czy jest tu ktoś, kto jeszcze nie słuchał mojego podkastu W związku z życiem?
To autentyczne, luźne, inteligentne rozmowy z psycholożkami i kobietami twórczymi. Zdarzają się też odcinki solo - niespodzianki.
Podkasty o sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, biznesie i historii.
Czyli podkasty, których zazwyczaj słucham z moim mężem.
Mój mąż jest osobą w wielu aspektach różną ode mnie. Nie czyta powieści, nie interesuje się psychologią. Jednak łączy nas ciekawość tego jak działa świat w warstwie geopolitycznej. Jest to część mnie, która ma dyplom z wydziału historycznego, o której praktycznie nie wspominam tutaj, ale ta część kocha wspólne chwile kiedy, siedzi na kanapie robi na drutach i słucha podkastów o polityce krajowej i zagranicznej. Większość tytułów, których słucham poznałam właśnie dzięki niemu, bo on słucha więcej takich analiz. Ja pozostaję wierna 4-em ulubionym tytułom, do których wracam regularnie.
Podkasty o sytuacji politycznej w Polsce i na świecie
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie taka fraza, którą najlepiej byłoby rozwinąć we wpisie, na który nigdy nie mam czasu.
To nie są czasy, aby nie interesować się polityką.
Jeśli na samą myśl masz ochotę przeczytać czytać, namawiam Cię jednak, abyś ze mną została.
Od dziecka żywo interesowałam się polityką, ale w dorosłym życiu miałam długą przerwę. Po tym jak wyjechałam z kraju i urodziłam moją córkę przestałam zupełnie oglądać programy njusowe i czytać popularne strony internetowe. Po prostu sensacyjność informacji mnie męczyła i miałam poczucie, że świata nie zmienię, więc po co mam się nim jeszcze ciągle przejmować. Miało to sens, ale jednak, nie żyłam w próżni, chodziłam na wybory i od czasu do czasu musiałam się dowiedzieć “Co tam panie w polityce”.
Przez te kilka lat głównym źródłem informacji był dla mnie mąż. Było to z jednej strony wygodne, ale miało swoje minusy. Każdy z nas słyszy inne rzeczy i zwraca uwagę na coś innego. Siłą rzeczy. Dlatego dwa lata temu, kiedy miałam wrażenie, że świat jest bliski końcowi, znałam, że choć nie odpowiada mi kultura clickbajtów i grania na moich emocjach niusami, muszę znaleźć sensowne źródła informacji o sytuacji politycznej, dzięki którym będę na bierząco. Dla własnego spokoju ducha.
Udało się. Jeden podkast i drugi pogram na youTube świetnie się sprawdzają w tej roli. Ja już nie boję się emocjonalnych wpisów na Instagramie o zapalnych częściach świata, bo mniej więcej rozumiem co dzieje się w Polsce i na świecie i mam na ten temat swoje bardziej wyważone opinie.
Polecam!
Raport o stanie świata
Jeśli jeszcze nie znasz Raportu, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym podkastem, to bardzo, ale to bardzo Ci go polecam.
- Audycja ukazuje się co tydzień w sobotę, jest długa i wymagająca, ale ja nigdy nie słucham raportu od deski do deski. Wybieram tematy, które mnie interesują.
- Wiem, że Dariusz Rosiak, twórca Raportu jest dziennikarzem starej daty, z krwi i kości i tworzy audycję informacyjną, a nie sensacyjną.
- W podkaście poruszane są różne wątki. Wychodzą one często poza naszą europejską perspektywę i zapraszani są eksperci w swoich dziedzinach.
- Wracam do słuchania Raportu regularnie, nawet jeśli mam przerwy. Gdy jak coś się dzieje na świecie, to zawsze właśnie tam szukam informacji, aby lepiej zrozumieć sytuację.
Dudek o polityce
Pamiętam jak mój tata czytał w późnych latach 90tych Super Ekspres. I nie była to jakaś renomowana gazeta. Dlatego przyznam, uczciwie gdyby nie mój mąż, to nigdy nie trafiłabym na youTubowy program Dudek o polityce, który teraz oglądam regularnie co piątek na kanale Super Ekspresu.
- Antoni Dudek jest profesorem historii. Specjalizuje się w historii najnowszej Polski i ze swojej wiedzy czerpie garściami komentując co tydzień bieżące wydarzenie w polskiej polityce.
- Do tego ma talent do tłumaczenia zawiłych spraw (rasowy wykładowca) i ironiczny humor, co mi osobiście bardzo odpowiada.
- Dzięki temu programowi znowu jestem na bierząco w polityce krajowej i lepiej rozumiem co się dzieje.
- Ten program odziera ze złudzeń, ale przynajmniej robi to w sposób inteligentny, dodając na pocieszenie szczyptę czarnego humoru, którego bardzo nam potrzeba właśnie w kontekście obserwowania teatru politycznego, który jednak ma wpływ na nasze życie.
Didaskalia
Rozmowy prowadzone dla programu WP przez Patrycjusza Wyżgę. Długie, ale spokojne rozmowy czasem z ekspertami, czasem z politykami. Podstawą tych rozmów jest chęć zrozumienia sytuacji czy problemu politycznego, jego genezy i możliwych rozwiązań w przyszłości.
- Nie oglądałam wszystkich odcinków, ale jak nie wiemy co obejrzeć, to zawsze pada - a może Didaskalia.
- Warto wybierać tematy. Rozmowy bywają różne, na różnym poziomie szczegółu, ale generalnie zazwyczaj występują tam eksperci, którzy potrafią w doskonały sposób opowiadać o tym, w czym się specjalizują. Prowadzący często pomaga zrozumieć nawet laikom o czym mówią eksperci i w ciekawy sposób prowadzi rozmowy.
Podkast o historii
Przyznam szczerze, że chętnie rozszerzyłabym sobie tę kategorię o jeszcze jeden podkast. Szukam też ciekawego podkastu o historii dla mojej 10-letniej córki. Jeśli możesz coś polecić, to napisz koniecznie!
Dudek o historii
Zbieżność nazw z programem Dudek o polityce, nieprzypadkowa, bo tak naprawdę wszystko zaczęło się właśnie od tego podkast. To tu profesor Antoni Dudek opowiada o tematach z historii najnowszej Polski.
- Program youTube, który można także słuchać w formie podkastu jest raczej program dla pasjonatów, ale warto sprawdzić.
- Jest w nim dużo materiałów archiwalnych, ciekawa narracja, która pomaga zrozumieć cały problem. A rozumiejąc najnowszą historię Polski można lepiej zrozumieć bieżące wydarzenia polityczne.
- Gdyby tylko w taki sposób uczono nas historii w szkole!
Podkast o biznesie
Biznes klasa
To jeden z moich ulubionych programów ana youTube, który można także słuchać w formie podkastu. A powiem szczerze, gdyby nie mój mąż, napewno nie zwróciłabym na niego uwagi, bo cała rozmowa dzieje się zawsze w samochodzie (a na widok tych wszystkich rozmów w samochodzie włącza mi się moja osobista kontrolka). Ale to są świetne rozmowy, głównie z polskimi przedsiębiorcami, choć zdarzają się eksperci w swoich dziedzinach.
- Dla mnie ten podkast jest niesamowicie ciekawy i inspirujący na wielu polach. Jest w nim wiele różnych historii biznesowych, ale i osobistych. Czerpię z nich przekonanie, że nie ma jednego formatu przedsiębiorcy, a każda historia może mimo różnych zwrotów akcji zakończyć się sukcesem.
- Jest w tym podkaście wiele szczegółów czysto biznesowych. bardzo lubię prowadzącego, który ze spokojem i szacunkiem potrafi rozmawiać z gośćmi. Gości w swoim programie różnych przedsiębiorców, także osoby z list najbogatszych Polaków. Podziwiam umiejętność prowadzenia rzetelnej i ciekawej rozmowy oraz danie przestrzeni do opowiadania ciekawych historii.
- Widziałam prawie wszystkie odcinki, a o moich ulubionych odcinkach pisałam w miękkim lądowaniu luty'24.
Mam przeczucie, że pomijam wiele świetnych podkastów.
👉 Dlatego mam głęboką nadzieję, że tym tekstem wywołam lawinę Waszych poleceń, z której uda mi się wydostać z choć jednym nowym tytułem, który trafi na moją listę (obiecuję ją raz na pół roku uaktualniać).
👉 Ten wpis pewnie nie powstałby, gdyby nie list, który otrzymałam w odpowiedzi na wiadomość wysłaną w ramach Klubu książki. Może masz ochotę do nas dołączyć?
Zostaw Komentarz